Darmowa dostawa na terenie Polski od 129 zł
Certyfikat Bird Friendly
Kawa bird friendly - czym się wyróżnia i dlaczego warto ją pić?

Data ostatniej aktualizacji: 12.11.2022

O kolibrze kasztanowym niewiele wiadomo. Nieznany jest wygląd jego gniazda, dokładne pożywienie czy liczba populacji. Jako gatunek endemiczny występuje wyłącznie w Kolumbii, w okolicy rzeki Magdalena, w tym na Finca Santa Maria - organicznej plantacji kawy uprawianej zgodnie z założeniami the Smithsonian Bird Friendly® certification.

W Wild Hill Coffee ziarna z tego miejsca znajdziecie pod nazwą Słodki poranek w Santa Maria. A ze względu na ciekawe założenia certyfikatu, przyjrzymy się mu nieco bliżej i wyjaśnijmy jego rolę nie tylko w ochronie ptaków, ale i w walce ze zmianami klimatycznymi.

Spis treści:

1. Gdzie się podziały tamte ptaki?

2. Czy kawa organiczna zawsze sprzyja ptakom?

3. Kawa przyjazna ptakom, kawa przyjazna ludziom

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

 

  

Gdzie się podziały tamte ptaki?

Liczby nie napawają optymizmem. Szacuje się, że tylko jedna plantacja kawy na cztery zapewnia ptakom odpowiednie miejsce do przeżycia. Pozostałe tworzone są w miejsce lasów tropikalnych, gdzie ze względu na szybszy wzrost kawowców, wycina się górujące nad nimi drzewa. W takich warunkach naukowcy zaobserwowali obecność zaledwie 61 gatunków ptaków. Na plantacjach przyjaznym bioróżnorodności - z drzewami sięgającymi 35 metrów wysokości, dającymi naturalny cień i schronienie - ta liczba urosła aż czterokrotnie.

Dające do myślenia badania dostarczyli naukowcy ze Smithsonian Institut. Ta wyjątkowa instytucja powstała w 1846 roku i od tamtej pory wspiera projekty badawcze oraz rozwój placówek dydaktycznych. Pod jej pieczą znajdują się takie obiekty jak Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów, zoo w Waszyngtonie czy Narodowe Muzeum Powietrza i Kosmosu. Cele Smithsonian Institut są wszechstronne: zaczynając od badania wpływu sztuki na świat, poprzez odkrywanie kosmosu, a na utrzymywaniu bioróżnorodności kończąc.

I właśnie z tą ostatnią kwestią związany jest the Smithsonian Bird Friendly® certification. Jego głównym założeniem jest promowanie takich kawowych plantacji, w których uwzględnia się potrzeby lokalnych gatunków flory oraz fauny, a odchodzi od niszczących środowisko upraw monokulturowych.Czy kawa organiczna zawsze sprzyja ptakom?

Żeby uzyskać the Smithsonian Bird Friendly® certification trzeba spełniać kilka istotnych wymogów. Zabronione jest oczywiście używanie pestycydów czy uprawianie kawowców na słońcu. Ważna jest jednak również ‘’jakość’’ cienia - który powinny tworzyć wyłącznie rodzime gatunki drzew. System certyfikacji obejmuje zresztą tak naprawdę środowisko całej plantacji: od wysokości drzew, po równomierne pokrycie liści, aż po bioróżnorodność owadów.

To wszystko sprawia, że wybierając kawę organiczną, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to jest kawa w pełni przyjazna ptakom. Jeszcze trudniej wydać opinię o kawach z łatką shade grown - czyli rosnących w cieniu. Kawy tego drugiego typu nie mają ścisłych certyfikacji, a ich nazewnictwo jest na ten moment wyłącznie umowne.

 

Kawa przyjazna ptakom, kawa przyjazna ludziom

Rafale Tovar jest jednym z ponad 5 000 farmerów, którzy zdecydowali się uprawiać kawę zgodnie z założeniami certyfikatu. Mówi o sobie ‘’obrońca lasu’’. W prowadzeniu plantacji przyjaznej ptakom dostrzega obopólną korzyść - farmer zapewnia spokojne miejsce do życia skrzydlatym gościom, a te pomagają utrzymać kawowce w zdrowszej formie, przez zjadanie insektów.

Naukowcy z Cornell Lab of Ornithology zwracają uwagę na dodatkowy ważny aspekt ochrony ptaków. Spora część gatunków występujących na plantacjach to gatunki migrujące, które w ciągu roku zmieniają miejsce swojego pobytu. Dlatego ornitologom tak bardzo zależy, żeby jak najlepiej poznać potrzeby ptaków, podczas całego cyklu ich życia. Bo kiedy jeden element ich biologicznej układanki zniknie, zagrożona jest cała populacja, a nawet gatunek. Zwłaszcza że sporo ptasich gatunków z plantacji spędza wśród kawowców tylko zimę, zbierając energię na powrót wiosną do Ameryki Północnej.

Kompleksowa ochrona siedlisk na trasach migracyjnych jest też szansą w walce ze zmianami klimatycznymi. Obecność drzew na plantacjach zapobiega erozji, naturalnie i skutecznie rozprowadza wodę, a także przechwytuje dwutlenek węgla. Wybierając kawę dla siebie, warto o tym pamiętać i wspierać odpowiedzialne uprawy.

Przyroda jest ze sobą powiązana nieskończoną ilością połączeń, których wielu wciąż nie rozumiemy. I chociaż the Smithsonian Bird Friendly® certification powstało z miłości do ptaków, to jego założenia oraz realne działania, każdego dnia przyczyniają się do tworzenia bardziej uważnego świata. Świata, w którym nawet niewielki koliber pełni ważną rolę.

 

Źródła:

https://www.forbes.com/sites/grrlscientist/2021/03/06/bird-friendly-coffees-really-are-for-the-birds/?sh=c84292266635

https://nationalzoo.si.edu/migratory-birds/about-bird-friendly-coffee

https://qcsinfo.org/certifications/smithsonian-bird-friendly/

https://www.youtube.com/watch?v=gqYOL9t4z-s&t=288s

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl