Darmowa dostawa na terenie Polski od 129 zł
Kawa pozbawiona kofeiny, ale pełna smaku – współczesne metody dekofeinizacji
Kawa pozbawiona kofeiny, ale pełna smaku – współczesne metody dekofeinizacji

Data ostatniej aktualizacji: 01.05.2024

Choć większość z nas sięga po kawę ze względu na jej pobudzający efekt, który daje kofeina, spore grono świadomie wybiera ziarna pozbawione tego związku. Dzięki nowoczesnym metodom dekofeinizacji napar może zachować głęboki smak i aromat, pełne body oraz teksturę składające się na jakościowy profil kawy, który zwłaszcza w świecie specialty jest bardzo istotny. Dla świadomego konsumenta równie ważny jest sposób obróbki ziaren kawy, który – w przypadku dekofeinizacji – może wymagać zastosowania chemicznych substancji. Jak wygląda proces pozbawiania kawy kofeiny? I czy można wybrać kawę bezkofeinową, która jednocześnie jest bezpieczna dla zdrowia i dla środowiska?

Spis treści:

1. Narodziny kawy bezkofeinowej: pierwsze metody dekofeinizacji

2. Swiss water, sugar cane i CO2: nowoczesne metody dekofeinizacji 

3. Kawa bezkofeinowa Wild Hill Coffee z certyfikatem bio

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

 

  

Narodziny kawy bezkofeinowej: pierwsze metody dekofeinizacji

O kawie bezkofeinowej mówimy wtedy, kiedy jej zawartość jest śladowa, w granicach 1-7 mg (dla porównania mocne espresso lub duże cappuccino zawiera ok. 65 mg). Pierwsze doniesienia o chemicznym pozbawianiu ziaren kofeiny do celów komercyjnych sięgają początków XX w. Niemiecki kupiec, Ludwig Roselius, odkrył, że ziarna długo moczone w wodzie mają niską zawartość kofeiny. Pierwsza opatentowana metoda wymagała użycia pary wodnej i kwasów oraz benzenu jako rozpuszczalnika. Ten sposób, nazywany bezpośrednią metodą dekofeinizacji, stosowany jest do dziś, ale ze względów zdrowotnych i ekologicznych (benzen zaliczany jest do substancji rakotwórczych) rozpuszczalnik zastąpiono dichlorometanem i octanem etylu. Obie te substancje w mniejszym stężeniu nie są toksyczne dla człowieka. Natomiast ostatnie badania nad wpływem octanu metylu na środowisko dowiodły, że przyczynia się on do zubożania warstwy ozonowej.

W pierwszej połowie XX w. opracowano tzw. pośrednią metodę dekofeinizacji, dzięki której ziarna nie mają tak bezpośredniego kontaktu z rozpuszczalnikiem jak w bezpośredniej. Polega ona na moczeniu ziaren w gorącej wodzie, a następnie ich odcedzeniu. Do otrzymanej cieczy pełnej kofeiny i kawowego aromatu dodaje się chlorek metylu, dzięki któremu w trakcie podgrzewania następuje proces dekofeinizacji. Ziarna są ponownie moczone w tej samej wodzie i chłoną już nie kofeinę, ale kawowe aromaty i smak. Tę metodę ocenia się jako znacznie bezpieczniejszą ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z chemicznym rozpuszczalnikiem.Swiss water, sugar cane i CO2: nowoczesne metody dekofeinizacji

Kolejne dekady przyniosły nowe sposoby obróbki ziaren bez konieczności stosowania inwazyjnych substancji chemicznych. Tak między innymi opracowano szwajcarską metodę wodnej dekofeinizacji zwanej Swiss water method. Polega ona na wielokrotnym moczeniu ziaren w wodzie z dodatkiem ekstraktu z zielonej kawy, który absorbuje kofeinę. Ciecz następnie zostaje przepuszczona przez filtr z węgla aktywnego w celu usunięcia kofeiny. Cykl moczenia ziaren powtarza się do momentu, aż ziarna zostaną niemal całkowicie pozbawione zawartości kofeiny.

Kolejną bezpieczną metodą wykorzystującą węgiel aktywny jest stosowanie dwutlenku węgla w celu ekstrakcji kofeiny z ziaren. Ten proces dekofeinizacji zaliczany jest do najbardziej innowacyjnych i jednocześnie najskuteczniejszych. Moczone wcześniej ziarna trafiają do specjalnego urządzenia ze stali nierdzewnej, gdzie zostaje wpuszczony dwutlenek węgla pod wysokim ciśnieniem. W takim stężeniu CO2 pochłania kofeinę, następnie jest filtrowany przez węgiel i ponownie trafia do ziaren, aby powtórzyć proces. Ziarna są pozbawione kofeiny, nie mając jednocześnie kontaktu z żadną chemiczną substancją w trakcie całej obróbki.

Do naturalnych metod dekofeinizacji zaliczamy również proces, do którego wykorzystuje się cukier trzcinowy występujący w przyrodzie. Sugar cane process bazuje na alkoholu etylowym pozyskiwanego ze sfermentowanej melasy cukrowej. Następnie etanol łączy się z kwasem octowym, by otrzymać octan etylu (E.A.). Proces dekofeinizacji tą metodą rozpoczyna się od gotowania ziaren na parze. Pory ziaren otwierają się, co umożliwia ekstrakcję. Następnie umieszcza się je w roztworze z octanem etylu, który rozpuszcza kofeinę. Proces powtarza się do momentu, aż ziarna zostaną pozbawione kofeiny. Kawę następnie oczyszcza się ze śladów E.A. za pomocą pary. Wysuszona i poddana polerowaniu trafia do opakowań jako kawa bezkofeinowa.

Metoda Swiss water, sugar cane oraz z użyciem CO2 uznawane są za najbardziej bezpieczne i nieszkodliwe, ponieważ wykorzystują wyłącznie występujące w naturze substancje i gazy: wodę, węgiel czy CO2. Wspomniane metody są powszechnie stosowane przez ekologiczne palarnie kaw, którym zależy na naturalnej obróbce ziaren gwarantującej najwyższą jakość oraz pełny profil smakowy.

 

Kawa bezkofeinowa Wild Hill Coffee z certyfikatem bio

Choć historia kawy bezkofeinowej może przytłaczać ilością chemicznych i fizycznych informacji, wybór kawy bezkofeinowej nie musi być trudny. Osoby, które cenią sobie kawowy rytuał bez kofeiny, docenią nie tylko zdrową obróbkę ziaren, ale również ich ekologiczne pochodzenie oraz doskonały smak. Dlatego szukając smacznej i zdrowej kawy bezkofeinowej warto przyjrzeć się ziarnom od Wild Hill Coffee.

W Wild Hill Coffee dbamy, by każdy znalazł w kawie nie tylko przyjemność, ale również moc zdrowia i dobro ofiarowane przez naturę. Wybieramy jedynie najlepsze ziarna 100% Arabica wyhodowane na ekologicznych, bioróżnorodnych plantacjach.

By cieszyć się pyszną, zdrową kawą bez kofeiny sięgnij po ziarna Gwiaździstej nocy w Cajamarce z Peru. W jej gwiazdozbiorze odszukasz przyjemne aromaty słodkiego karmelu i mlecznej czekolady oraz rześkie nuty kwaśnych winogron oraz cytrusów. Cztery odmiany arabiki poddane bezpiecznej i nieszkodliwej metodzie dekofeinizacji metodą CO2, zaparzone w ekspresie lub kawiarca dają esencjonalny, ciemny napar. Ze spokojem sięgaj po filiżankę ulubionej kawy o każdej porze dnia i nocy.

Przeczytaj również: Ekologiczna kawa specialty: jeszcze lepsza kawa organiczna

 

Źródła:

https://coffeeaffection.com/how–is–coffee–decaffeinated/

https://www.britannica.com/story/how–is–coffee–decaffeinated

https://en.wikipedia.org/wiki/Decaffeination

https://japanesecoffeeco.com/blogs/japanese–coffee–blog/carbon–dioxide–process–what–is–it

https://oldcitycoffee.com/about–our–products/coffee/decaffeination/

https://sagebrushcoffee.com/blogs/education/the–sugarcane–decaf–process–explained

https://speedwellcoffee.com/blogs/news/what–is–sugar–cane–e–a–decaf

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl