Data ostatniej aktualizacji: 20.02.2024
Światowe marki już od dawna dostrzegają coraz większą uważność konsumentów na kwestie ekologiczne. Wiele z nas może zapłacić więcej, jeśli wierzy, że wybiera produkty przyjazne środowisku. Jednak w świecie nierzadko bezlitosnego marketingu, niektóre koncerny celowo wprowadzają błąd i sugerują swoją ekologiczność - np. przez używanie roślinnych motywów na opakowaniach. Jak w tym wszystkim się nie pogubić, skoro nie zawsze jest czas na czytanie składów? Najlepiej wspomóc się obecnością certyfikatów.
Spis treści:
1. Europejski Certyfikat Ekologiczny
2. Certyfikat Rainforest Alliance
3. Certyfikat Smithsonian Bird Friendly®
4. Wybierajmy kawy z certyfikatem
Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Europejski Certyfikat Ekologiczny
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych certyfikatów w Polsce z zielonym liściem jako logo. Ten certyfikat możesz znaleźć wyłącznie na produktach spożywczych, które zawierają minimum 95 proc. składników ekologicznych. Główne założenia certyfikatu to m.in.:
- konieczność stosowanie płodozmianu, a co za tym idzie dbanie o bioróżnorodność i jakość gleby,
- zakaz stosowania syntetycznych pestycydów i nawozów,
- jako nawozów używanie przede wszystkim obornika oraz kompostu,
- produkowanie żywności bez zanieczyszczania środowisku.
Chociaż certyfikat powstał w krajach Unii Europejskiej, może znaleźć się na opakowaniach produktów importowanych. Żeby tak się stało, dany produkt - np. kawa - musi zostać wytworzony zgodnie z europejskimi normami eko rolnictwa. Co istotne, opisane normy muszą obowiązywać w całym łańcuchu - od uprawy, poprzez palarnie oraz transport
Certyfikat Rainforest Alliance
A oto drugi dobrze znany certyfikat, tym razem z ikonką tropikalnej żaby. Od europejskiego certyfikatu różni się przede wszystkim naciskiem na kwestie nie tylko środowiskowe, ale i społeczne. Sprawdza zarówno same gospodarstwa, jak i cały łańcuch dostaw.
Wśród norm Rainforest Alliance możemy znaleźć np.:
- zapewnienie opieki medycznej oraz godnego wynagrodzenia dla pracowników,
- ochronę lasów i zapobieganie wycince,
- dbanie o równouprawnienie,
- produkcję żywności z jednoczesnym dbaniem o bioróżnorodność,
- ograniczenie stosowania sztucznych nawozów, dbanie o jakość gleby oraz wody.
Doskonałym przykładem działań certyfikatu Rainforest Alliance jest kostarykańska kawa Ogniste zbocza Turrialba, która pochodzi z farmy o ponad stuletniej tradycji. Plantacja jest prowadzona w sposób zrównoważony i bez używania chemicznych nawozów. Miejscowa społeczność dba o otaczający ją świat, m.in. poprzez kontrolę emisji dwutlenku węgla, współpracę z naukowcami oraz ochronę 200 ha lasów tropikalnych.
Certyfikat Smithsonian Bird Friendly®
I na koniec weźmy pod lupę certyfikat stworzony przez Smithsonian Institut. Jak nazwa wskazuje, ten certyfikat koncentruje się przede wszystkim na ochronie ptaków.
Jednak nie tylko ornitolodzy i ptasi miłośnicy powinni zainteresować się produktami oznaczonymi logiem Instytutu, ponieważ główne założenia to:
- prowadzenie farm z uwzględnieniem potrzeb rodzimych gatunków fauny oraz flory,
- zakaz prowadzenia monokultur oraz stosowania pestycydów,
- kompleksowe dbanie o “jakość” cienia, dzięki czemu każde roślinne piętro spełnia określoną rolę w ekosystemie,
Efekt? Na plantacjach dbających o bioróżnorodność liczba ptasich gatunków jest czterokrotnie większa niż na plantacjach monokulturowych. Ponadto uprawy sprzyjają ochronie roślin i owadów.
Więcej o tym certyfikacie przeczytacie w artykule: Kawa bird friendly, czym się wyróżnia i dlaczego warto ją pić.
Na ten moment certyfikacji Instytutu podlegają tylko uprawy kawy oraz kakao, wśród których możesz znaleźć również i nasze ziarna: Słodki Poranek na Santa Maria.
Wybierajmy kawy z certyfikatem
Na koniec chcemy zachęcić do sięgania po ziarna z certyfikatem. To coś więcej niż tylko logo na opakowaniu - to przemyślana ochrona rodzimej przyrody oraz zapewnienie godnych warunków pracy. Wybierając kawę z certyfikatem, wspierasz realną zmianę na lepsze.
A ponieważ i dla nas jest to ważne, w Wild Hill Coffee wszystkie kawy posiadają przynajmniej jeden z wyżej opisanych certyfikatów ekologicznych.